Jak wybierać rajstopy?

Zakup rajstop nie jest obecnie problemem – w sklepach znajdziemy wiele różnych kolorów, modeli i rozmiarów. Jednak jak w przypadku każdej części garderoby warto także na ten wybór poświęcić nieco więcej czasu i wybrać produkt dobrej jakości, który spełni nasze oczekiwania.

Grubość rajstop
Gęstość to najważniejsze kryterium, które przesądza o wyborze danego modelu – w zależności o pory roku i okazji panie poszukują różnych opcji, które pozwolą im czuć się komfortowo. Na każdym opakowaniu musi znajdować się oznaczenie DEN – im mniejsza wartość, tym rajstopy są cieńsze.
Produkty oznaczone znakiem 15 DEN to najcieńszy rodzaj pończoch spotykanych w sklepach. Sprawdzą się w czasie ciepłych, letnich dni, kiedy sytuacja wymaga, by okryć nogi rajstopami. Dają bardzo subtelny efekt. Nieco grubsze, 20 DEN, sprawdzą się na przykład wczesną jesienią, na nieco chłodniejsze dni producenci przygotowali modele 40 DEN. Wielbicielki spódnic nawet zimą nie muszą rezygnować z tego elementu garderoby, wystarczy, że wybiorą rajstopy o grubości 100 DEN, które zapewnią komfort termiczny. Niekiedy na sklepowych półkach można spotkać także modele 300 DEN – docenią je z pewnością kobiety chcące dobrze zabezpieczyć się przed mrozem. W przypadku posiadania butów zimowych sięgających jedynie za kostkę, będzie to na pewno korzystny wybór.

Materiał i jakość wykonania
Oczko pojawiające się niedługo po założeniu nowych rajstop to krępująca sytuacja dla każdej kobiety. Aby jej uniknąć nie warto kierować się wyłącznie ceną pończoch, bo zbyt niska często idzie w parze z marną jakością. Większy udział lycry czy wiskozy z pewnością zapewni lepszą trwałość produktu. W przypadku grubszych zimowych rajstop lepiej wybrać te, w których składzie znalazła się głównie bawełna lub wełna.
O trwałości rajstop decyduje także sposób ich wykonania – szczególnie pożądane są wzmocnienia o części palcowej oraz na pięcie. Ważną rolę dla trwałości i higieny ma również klin. Takie rozwiązania stosowane są najczęściej w przypadku grubszych rajstop, co wiąże się także z ich wyższą ceną. Jednak wzmocnienia na palcach i klinu warto szukać także w modelach o grubości 20 DEN.
Aby czuć się komfortowo, niezbędny jest także świadomy wybór rozmiaru – producenci szczegółowo opracowują swoje rozmiarówki, biorąc pod uwagę wzrost oraz obwód bioder. Ignorowanie tych wskazówek może skończyć się zsuwaniem się rajstop podczas noszenia lub nieprzyjemnym uciskiem.